Zprávy

Město ukázalo podobu budoucího parkovacího domu. Otázky zůstávají

KROMĚŘÍŽ – Kroměřížská radnice ukázala veřejnosti podobu městského parkovacího domu, který pojme zhruba 150 aut. Jde o největší projekt současného vedení města. Kdy dojde k realizaci, jaké potíže provázely výběrové řízení na dodavatele a jakou roli sehrál v projektu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže? Je v ohrožení dotace, bez které se realizace stavby neobejde? To jsou otázky, které město nechává bez odpovědi.

„Cena byla jediným kritériem, které rozhodovalo. Mám radost z toho, že jsme se oproti projektu dostali s náklady výrazně níže,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec, když oznámil firmu, která parkovací dům postaví. Jedná se o společnost GEMO z Olomouce.

Parkovací dům by měl podle projektu, včetně přípravných prací, přijít na zhruba 135 milionů korun. V částce není započítána kupní cena pozemku.

Malá firma na velký projekt

Potíže provázely výběr společnosti, která měla mít na starosti takzvané zadavatelské činnosti. Radnice smlouvu s původní firmou zrušila a vybrala jinou – společnost JUSTITIA CONSULTING PARTNERS.

„Podle dostupných informací si uvedená firma nezakládá do obchodního rejstříku účetní závěrky a nemá ani dohledatelné webové stránky, ačkoli jí to nařizuje zákon. Proč se důvěřuje u největší zakázky města, kde hrozí ztráta dotace 51 miliónů korun, společnosti, která vznikla v roce 2015 a má základní kapitál 30 korun a téměř nulové zkušenosti s takto významnými veřejnými zakázkami?“ reagoval na postup města při výběru jmenované společnosti opoziční zastupitel Kroměříže Tomáš Opatrný.

Výběr dodavatele zadavatelských činností podle dostupných informací kroměřížská radnice přehodnotila na základě postoje Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Z jeho strany totiž hrozilo, že by kvůli chybám celého procesu mohl město pokutovat.

Otázky na toto téma i další okolnosti obří zakázky na parkovací dům adresovala redakce Kroměřížského reje vedení města už před déle než měsícem. Odpovědi se dosud nedočkala.


  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.