Světový den vody 2023: Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

K oslavám Světového dne vody se připojili i energetici z přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Připravili pestrý program pro žáky Základní školy z Loučné nad Desnou a v praxi jim vysvětlili, že voda je důležitá nejen pro každodenní život lidí, ale hraje důležitou úlohu také v energetice, řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Elektrárna Dlouhé stráně je díky své schopnosti akumulovat energii ve vodě mimořádně ekologickou a zároveň největší „baterkou“ v Česku.

Kluci a holky si v doprovodu pracovníků ČEZ prohlédli podzemní útroby elektrárny. „Vzali jsme je do i míst, kam se účastníci běžných exkurzí nedostanou, aby díky tomuto netradičnímu zážitku pochopili, že mají v obci unikátní elektrárnu, která je důležitá pro energetickou soustavu celé republiky,“ upřesnil šéf elektrárny Ludvík Štrobl.


Kromě prohlídky provozních prostor elektrárny si školáci užili i zábavu – kvíz zaměřený na využití vody v běžném životě a v energetice proložený soutěžními úkoly. V jednom z nich měly týmy kluků a holek z jednoho ze svých spolužáků vytvořit model přečerpávací elektrárny, což se některým družstvům podařilo opravdu originálně.


Netradiční akce školáky upoutala. „I když je elektrárna v katastru naší obce, hodně dětí ještě nemělo příležitost ji navštívit. Zaujala je nový film o elektrárně, prohlídka monumentálních podzemních prostor i soutěžní část plná zábavy a zajímavých informací,“ shrnul ohlasy dětí ředitel školy Petr Lukáš.


Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie. Skupina ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala 60 milionů korun do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu Virtuální prohlídka ČEZ - vodní elektrárna Dlouhé stráně (cez.cz). Podrobnosti o exkurzích najdou zájemci na adrese Prohlídka Dlouhé stráně | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz).
INZERCE

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Chata Kouty
INZERCE
Radio Haná